Kosačky a krovinorezy v plnej sile od pondelka

Technické služby mesta Prešov dnes začali s kosením verejnej zelene v meste Prešov. V teréne bude 11 kosačiek a 8 krovinorezov.

02.05.2022

Začíname v mestskej časti 3 a Staré mesto

Harmonogram kosenia odsúhlasilo mesto Prešov a je zverejnený na webovej stránke spoločnosti TSmP. Harmonogram je operatívny a môže sa meniť v závislosti od výšky trávy v jednotlivých mestských častiach a počasia. Tento týždeň kosíme mestskú časť 3, ulice Sabinovská, Kotrádova, Veselá, Údenárska, Majakovského, Bjornsonova, Wolkerova. Budeme pokračovať v lokalite Staré mesto – Budovateľská, Námestie 1. mája, Pavlovičovo námestie, Zápotockého a ďalšie. V priebehu týždňa prebehne kosba na Hlavnej a Masarykovej ulici, kde budú pokosené parky a líniová zeleň. Týždeň ukončíme lokalitou Šváby a Solivar.

Bezpečnosť a čisté komunikácie

Technické služby sa snažia obmedziť akékoľvek problémy, ktoré môže kosenie priniesť. „Po veľkých kosačkách dočisťujú terén popri stromoch, obrubníkoch a chodníkoch pracovníci so strunovými kosačkami. V každej skupine sú aj zamestnanci s plachtou, pomocou ktorej zabezpečujú, aby odskakujúce kamienky nepoškodili okná na autách, alebo aby sa nestalo niečo chodcom na chodníku. Pri kosení popri cestách a chodníkoch pomocou fúkačov udržiavame čisté komunikácie bez trávy,“ zdôrazňuje riaditeľ spoločnosti Milan Toth. 

Alternatívna starostlivosťo verejnú zeleň

Vo vozovom parku máme  k dispozícii aj kosačky s mulčovaním.  Mulčovanie je prirodzený proces odpozorovaný človekom z prírody. Je to pokrývanie pôdy organickým alebo neorganickým materiálom. Mulčovanie trávnika je jeho kosenie kosačkou prirodzene tak, aby sa odkosená tráva rozmetala v čo najmenšom rozmere bez zberu. V Prešove taktiež máme plochy verejnej zelene dočasne vyňaté z plánovanej kosby za účelom adaptácie na klimatické zmeny, zvýšenie biodiverzity a skvalitnenie verejného priestoru.

 

Autor: Ingrid Mihaľová