Aj najmenší už triedia odpad

V Prešove triedia odpad už tisícky žiakov. Recyklovať sa hravou formou učia už aj deti z materských škôl.

21.05.2018

„Deti sú veľmi šikovné a vnímavé. Odpad triedia už aj škôlkariPohotovo reagujú a vedia, že nie je správne hádzať odpadky na zem, práve naopak, že prírodu a prostredie okolo nás je potrebné chrániť,“ uviedla primátorka Andrea Turčanová, počas návštevy dvoch prešovských materských škôl, ktoré sa aktuálne zapojili do programu triedenia odpadu, iniciovaného Technickými službami mesta Prešov.  

Materské školy na uliciach Fraňa Kráľa a Bratislavská tak dostali špeciálny set na triedenie odpadu pozostávajúci z troch farebných tašiek, zelenej, žltej a modrej, do ktorých môžu triediť sklo, plasty a papier. O tom, že škôlkari vedia o životnom prostredí naozaj veľa, svedčí aj to, že sa smelo zapájali do rozhovoru a predbiehali sa v odpovediach na otázky pani primátorky.

Primátorke tiež ukázali čo všetko už vedia o triedení odpadu. Naučili sa to aj hrou a rôznymi aktivitami, kedy z použitých a nepotrebných obalov napríklad vyrábajú rôzne figúrky, zvieratká či domčeky, recitujú básničky a rozprávajú príbehy. Využívajú pritom aj interaktívne pomôcky, pomocou ktorých zisťujú, z akých materiálov sú vyrobené predmety okolo nich, a do ktorej z farebných tašiek patria po tom, čo ich spotrebujú.

Riaditeľ spoločnosti Technické  služby mesta Prešov  Milan Tóth dodal, že je potrebné, aby už deti v materských školách vedeli o triedení odpadu čo najviac a motivovali k tomu aj dospelých. „Verím, že deti naučia triediť odpad aj svojich rodičov a pomôžu chrániť prírodu nielen v našom meste, ale všade, kde sa nachádzajú.“

Odpad triedia už aj škôlkariV Prešove je do projektov Triedime s TSmP, a.s a Triedim triediš triedime zapojených už viac ako 8500 žiakov v dvanástich materských, osemnástich základných a jedenástich stredných školách.

Priamo v školských triedach sú umiestnené špeciálne trojfarebné tašky na jednotlivé druhy odpadov. TSmP, a.s. v rámci projektov dodali školám na základe ich požiadaviek aj deväťdesiat 1100 litrových kontajnerov na jednotlivé komodity.

 

 

 

 

Viac na https://www.presov.sk/oznamy/odpad-triedia-uz-aj-skolkari.html

Autor: Ing. Ingrid Mihaľová